مرکز خدمات فنی خودروهای دوگانه سوز شهاب گازسوز مشهد

اولین مرکز استاندارد نصب کیت دوگانه سوز CNG مشهد

صدور گواهی سلامت

صدور گواهی سلامت سامانه‌ سوخت‌رسانی گاز خودروهای دوگانه‌سوز تبدیل کارگاهی با هدف تأمین ایمنی تردد این دست خودروها و با همکاری شرکت بازرسی استاندارد اس جی اس ایران در مرکز خدمات فنی شهاب گاز سوز مشهد صورت می پذیرد.

به تازگی موضوع طرح ملی صدور گواهی سلامت جهت سامانه‌ سوخت‌رسانی گاز خودروهای دوگانه‌سوز تبدیل کارگاهی با هدف تأمین ایمنی تردد آنها برای نخستین بار به تصویب هیات  وزیران رسید.

با توجه به وجود بیش از دو میلیون خودرو دوگانه‌سوز تبدیلی که بخش قابل توجهی از ناوگان خودروهای دوگانه‌سوز را در برمی گیرند، وجود گواهی سلامت سامانه سوخت‌رسانی و تغییر نوع سوخت مصرفی در مدارک شناسایی خودروها لازم و ضروری است. بنابراین این طرح به صورت ملی و با رویکرد افزایش ایمنی تردد ناوگان گازسوز کشور از ابتدای اسفند ماه سال ۱۳۹۹ به اجرا در خواهد آمد و از سوختگیری خودروهای فاقد گواهی سلامت جلوگیری بعمل خواهد آمد.

بر اساس مصوبات دولت در سال‌های گذشته حدود 2.5 میلیون خودرو به صورت کارگاهی دوگانه‌سوز شده‌اند که به دلیل عدم رعایت اصول فنی، سامانه سوخت‌رسانی برخی از این خودروها با مشکل مواجه شده؛ که متاسفانه شاهد انفجار مخازن گاز آن‌ها و کشته شدن شماری از هم وطنان در سال‌های اخیر بوده‌ایم.

مشکل اصلی در این زمینه نبود پایگاه اطلاعاتی قابل اتکا این خودروها است .از آنجا که این خودروها در کارخانه دوگانه‌سوز نشده‌اند، مورد تایید سازمان ملی استاندارد نبوده و عبارت گازسوز (نوع سوخت) در مدارک شناسایی این خودروها، درج نشده است. همچنین با توجه به اتصال سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) به بانک اطلاعات خودرو پلیس راهور ناجا، که بر اساس اتصال دوربین‌های پلاک‌خوان واقع در مراکز معاینه فنی ، مشخصات مندرج در پشت کارت وسایل نقلیه به صورت برخط از بانک اطلاعات پلیس دریافت و در سامانه سیمفا ثبت می‌شود، در حقیقت در عمل امکان شناسایی این خودروها در سامانه به عنوان دوگانه‌سوز وجود نداشته و اکثر این خودروها تنها با بررسی بخش بنزین‌سوز، گواهی معاینه فنی دریافت می‌کنند.

برخی از این خودروها با بازکردن اتصالات و مخازن و مراجعه به مراکز، بدون انجام آزمون‌های تکمیلی مرتبط با سامانه سوخت‌رسانی، گواهی معاینه فنی بنزینی دریافت می کنند.همچنین برخی دیگر که آزمون‌های تکمیلی بر روی آن‌ها انجام می‌شود و موفق به دریافت گواهی معاینه فنی نمی‌شوند نیز به دلیل سهل‌انگاری اقدام به تعویض مخزن نمی‌کنند و از آنجا که در شرایط کنونی امکان نظارت در جایگاه‌های عرضه سوخت CNG نیز وجود ندارد، این خودروها بدون داشتن گواهی معاینه فنی اقدام به سوخت‌گیری می‌کنند که برخی از آن‌ها در جایگاه و تعدادی نیز در حین تردد دچار حادثه و انفجار مخزن می‌گردند.

بیشتر انفجارهای رخ داده به دلیل تغییر در ابعاد مخزن و جوشکاری دستی جهت قاچاق و یا نگهداری نامناسب مخازن توسط مالکین وانت بار بوده است.

بر این اساس مقرر است بر اساس فراخوان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مالکین خوردوهای دوگانه‌سوز به مراکز خدمات فنی مجاز وزارت صنعت، معدن و تجارت که در آن‌ها شرکت‌های بازرسی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد حضور دارند مراجعه کرده و پس از بررسی سیستم سوخت رسانی و مخزن و در صورت نیاز انجام آزمون هیدرواستاتیک و تعویض مخازن معیوب برای آن‌ها گواهی سلامت سامانه سوخت رسانی خودرو صادر شود.

در ادامه با ارسال گواهی‌های سلامت توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به پلیس راهور ناجا، کارت شناسایی این خودروها اصلاح شده و در آن‌ها عبارت “دوگانه سوز تبدیلی” درج می‌گردد. به موازات این کار جایگاه‌های عرضه سوخت CNG توسط وزارت نفت هوشمند شده و از طریق اتصال سامانه هوشمند جایگاه‌ها به سامانه وزارت صنعت و سامانه سیمفا از ابتدای اسفند ماه سال جا
ری تنها خودروهای دوگانه‌سوزی که در کارت شناسایی آن‌ها عبارت دوگانه‌سوز یا دوگانه‌سوز تبدیلی درج شده و گواهی معاینه فنی دارند مجاز به سوخت‌گیری هستند.

این فرآیند به گونه‌ای طراحی شده که خودروهایی که به صورت غیراستاندارد دوگانه سوز می‌شوند به هیچ‌عنوان امکان تردد نداشته باشند و در نتیجه احتمال بروز انفجار به صفر برسد.
همچنین بر اساس این مصوبه قیمت گاز CNG از ابتدای خرداد ماه سال گذشته
395 ریال افزایش یافته است، تا صرف هوشمند سازی و استاندارد سازی جایگاه های عرضه سوخت گاز طبیعی، کمک هزینه فرآیند صدور گواهی‌های سلامت و مهم‌تر از همه تعمیر و نگهداری و تعویض مخازن معیوب CNG ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی شهری شود.

SHAHABGASSOOZ BAFABDEH IMANDOOST CNG PART

گواهی سلامت خودرو گازسوز کارگاهی(دستی)
مواردی که برای صدور گواهی سلامت خودرو لازم است رعایت شوند :
1 – ابعاد مخزن سی ان جی
برای روآ ، تیبا ، ساینا ، پراید بهتراست 62 و حداکثر 65 لیتری
برای سمند ، پژو ، پارس بهتراست 75 و حداکثر 101 لیتری
در کل میتوان این قانون را هم در نظر گرفت که اگر مخزنی که شیر مخزن روی آن نصب شده ،
به هیچ عنوان نباید فاصله ای کمتر از 2 سانتیمتر با بدنه ی خودرو داشته باشد.
2 – سلامت مخزن
ظاهری :
تاریخ انقضاء سرنرسیده باشد
مخزن باید فاقد زنگ زدگی ،ساییدگی و دارای پوشش رنگ مناسب باشد
باطنی :
در صورت گذشت بیش از 5 سال از تولید مخزن ،برای بررسی سلامت مخزن باید تست هیدرواستاتیک روی مخزن انجام گردد.
3 – نوار حائل
نوار پلاستیکی که فاصله ای بین مخزن و تسمه ها و بین مخزن و پایه ی آن ایجاد کرده و مانع از زنگ زدگی و سایش مخزن میشود.
4 – تسمه (کمربند) فلزی
تسمه هایی که مخزن را روی پایه مخزن نگهمیدارند
حداقل ضخامت تسمه برای مخزن بیشتر از 100 لیتر 5 سانتیمتر
حداقل ضخامت تسمه برای مخزن بیشتر از 80 و کمتر از 100 لیتر 3 سانتیمتر
حداقل ضخامت تسمه برای مخزن کمتر از 80 لیتر 2 سانتیمتر
5 – نصب “پرکن گاز ” روی گلگیرِ خلاف جهت اگزوز
6 – جنس قاب “پرکن گاز ” باید پلاستیکی باشد و فلزی غیراستاندارد است
7 – نصب گردگیر بر روی “پرکن گاز ” الزامیست
8 – نصب خرطومی بهمراه بست مخصوص،روی لوله های گاز داخل صندوق عقب
9 – نصب ونت روی لوله ی خروجی از صندوق بطوری که خلاف جهت اگزوز و حرکت خودرو باشد
10 – لوله ی عبوری زیر خودرو ، هر 60 سانتیمتر باید با بست فلزی به خورو پیچ شود
11 – نصب کات آف (شیر برقی قبل از رگلاتور) الزامیست
12 – نصب گیج (فشار سنج) عقربه ای الزامیست
13 – رگلاتور باید روی پایه نصب شود ( روی بدنه غیر استاندارداست)
14 – رگلاتور باید عمود بر جهت حرکت خودرو نصب شود
15 – برند رگلاتور ، مخزن و شیرمخزن باید به تایید سازمان استاندارد رسیده باشند

SHAHABGASSOOZ BAFABDEH IMANDOOST CNG PART
SHAHABGASSOOZ BAFABDEH IMANDOOST CNG PART